Vzkříšení dávných světů (3. díl) |
Hledání nesmrtelnosti
Celé dějiny lidstva provází vznik, vzestup a pád, mnohdy i zánik lidských společenství, národů, států a kultur, celých civilizací. vzpomeňme říši Alexandra Velikého, Mongolsko za vlády Čingischána či Čínské císařství, v novověku Britské impérium, nebo 6 let trvající "tisíciletou" Třetí říši...
Ve starověku a středověku vznikaly a rostly slavné, důmyslně organizované a spravované civilizace, které vykazovaly udivující množství nových myšlenek, technických a vědeckých nápadů a vynálezů a uměleckých inovací, z nichž se učí a čerpají poučení další generace lidí na celém světě. Některé z nich vydržely dlouhá staletí, jiné se zhroutily tak rychle, jak rychle vznikly, a zůstaly po nich jen prachem zaváté památky a vzpomínky.
Od samého počátku lidského myšlení se setkáváme s touhou člověka učinit své jméno nesmrtelným, zanechat po sobě zřetelnou stopu, odkaz následovníkům a dalším generacím. Jiní nebyli ani lidé ve staré Kambodži, starém Egyptě či starém Řecku.
Seznámíme se s příběhem svatyně Angkor Wat, vystavěné na území dnešní Kambodže khmerským králem Surjavarmanem II. jež byla palácem, domovem bohů, obrazem nebes a současně i královskou hrobkou. Poznáme, jak skvělá civilizace bylo království Khmérů před tisíci lety.
Navštívíme starý Egypt, kde faraon Achnaton, neboli Amenothep provedl radikální náboženskou reformu, zrušil všechny dosavadní božstva a nahradil je jedním bohem Atonem - Bohem slunce a pustil se do stavby nového hlavního města říše Achetaton (Amarna). Uvidíme, jak proti sobě popudil nejen kněžstvo, ale i obyčejné poddané a jak se jeho památku, činy i jeho nového boha pokusili jeho následovníci vymazat z egyptských dějin.
Nakonec se seznámíme se vznikem Olympijských her ve starém Řecku a s jejich ústřední a sjednocující úlohou v životě a vzájemných vztazích rozdílných řeckých městských států a řeckých kolonií, rozkládajících se od dnešního jihozápadního Španělska a severozápadní Afriky až po současné střední Turecko, kolem celého Středozemního moře.
Komentáře
info@hudba-video.cz
Po-Pá: 9.00-17.00