Výrobce: CA  NOVADA

Sovětská letecká moc

Sovětská letecká moc

Cena s DPH: 29,00 Kč
Dostupnost: Skladem
Výrobce: CA
Kód: 534086
ks

Ihned po vzniku Sovětského svazu začala nová, bolševická vláda budovat na troskách carského letectva letecké síly. Rusko sice přišlo o některé význačné konstruktéry, kteří uprchli před bolševiky, jako byl například Igor Sikorskij, objevila se ale nová, v budoucnu velmi slavná jména, jako například Tupolev, Polikarpov, Grigorjevič a začaly vznikat nové typy letadel.

Když Německo napadlo v červnu 1941 Sovětský svaz, bylo sovětské letectvo nejmohutnější na světě, i když většina jeho strojů nebyla konstrukčně a parametry na úrovni doby a s moderními německými stroji se nemohla srovnat. Přes obrovské ztráty na počátku války se letecký průmysl rychle vzpamatoval a začal Rudou armádu zásobovat čím dále kvalitnějšími stroji. Letouny jako Tupolev
Tu-2, Iljušin Il-2, Lavočkin La-5 a 7 či Jakovlev Jak-9 se staly legendami.

Po druhé světové válce byly jak na vývoj a konstrukci nových letounů, tak i na budování leteckých sil věnovány obrovské prostředky, protože vedoucí představitelé SSSR si uvědomovali, že vzdušná převaha je základní podmínkou úspěchu v jakémkoliv válečném konfliktu. A tak se na nebi v Koreji objevily, k velkému překvapení amerických pilotů a důstojníků letectva, skvělé proudové stíhačky MIG-15, nad Vietnamem potom MIG-17 a MIG-21. Velká pozornost byla ovšem věnována i ostatním druhům letounů, ať to byly bombardéry (Tupolev Tu-16, Tu-22, Tu-95, Jakovlev Jak-28) dopravní letouny (Antonovy řady 20, Iljušin Il-76, Antonov An-124) či vrtulníky konstrukčních kanceláří Mil a Kamov.

Sovětské ozbrojené síly byly první armádou na světě, která začala budovat vzdušně-výsadkové síly. Přední místo ve strategii, taktice i vybavení si uchovaly po celou dobu existence Sovětského svazu.
V šedesátých letech se Sovětský svaz začal pokoušet o vybudování námořních leteckých sil nezávislých na pozemních základnách a postavil své první nosiče vrtulníků letadel.

Na konci roku 1979 začala vleklá sovětská invaze do Afghánistánu, trvající deset let, aniž by bylo dosaženo jediného z vytknutých cílů. I v tomto konfliktu hrálo sovětské letectvo a vrtulníky a letouny armády velkou roli. Ale tento konflikt vyčerpal sovětské zdroje a nakonec se stal jednou z příčin pádu komunistického režimu v SSSR.

Nynější letecké síly Ruské federace navázaly na tradici Sovětské armády a věnují technickému i organizačnímu rozvoji letectva velkou pozornost.

 


 

Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 8:
 
 
RYCHLÝ KONTAKT
Tel.: +420 608 384 663
info@hudba-video.cz
Po-Pá: 9.00-17.00
O FIRMĚ
Kontakty