Slavné tanky (2. díl) - Sherman |
Na počátku Druhé světové války byla situace Spojenců v oblasti obrněné techniky velmi neuspokojivá. Spojené státy se teprve probíraly ze svého izolacionistického snu a začaly se vyzbrojovat, Velká Británie se proti německým agresorům bránila ve vzduchu a její pozemní síly byly téměř zničeny. Polovina britských tanků zůstala v rukou Wehrmachtu na pobřeží Francie u Dunkirku, polovina čelila italským vojskům v Africe, Francie byla poražena a Hitler roztahoval drápy přes více jak polovinu evropského kontinentu.
V situaci, kdy Velká Británie nebyla schopna dodat svým jednotkám dostatečné množství tanků a neměla prostředky ani k jejich dostatečnému vývoji, znamenaly dodávky obrněné techniky z probouzejících se Spojených států významnou a nezastupitelnou pomoc. Tanky M3 Grant pomohly udržet Velké Británii frontu v severní Africe, kde na jejich 8. armádu zle dotírali tanky Wehrmachtu.
A brzy přišel na řadu nový pomocník, tank M4, nazvaný Brity Sherman. Tento tank byl za krátkou dobu k dispozici ve velkých počtech a v průběhu II. světové války se stal páteří tankových vojsk USA a Velké Británie, bojovali s ním Francouzi z vojsk Svobodné Francie generále de Gaulla, Kanaďané, Jihoafričané i další spojenecká vojska, včetně Rudé armády.
M4 Sherman nebyl vynikajícím tankem, tak jako jím na druhé straně fronty byly německé Panthery či Tygry, ani nebyl tak skvělým válečným strojem jako sovětský T-34. Byl však k dispozici ve velkém množství, byl průběžně vylepšován a propracovaná taktika jeho použití zvýšila jeho účinnost v boji.
M4 Sherman se stal symbolem tankových vojsk generála Pattona, Bradleyho a Deverse, či maršála Montgomeryho postupujících západní Evropou na Německo.
V průběhu válku byl M4 Sherman užíván v mnoha modifikacích, jeho podvozku bylo využito k vývoji celé řady další obrněné techniky, takže se stal nejvíce využívaným bojovým prostředkem na Západě v průběhu celého konfliktu.
Nabízíme vám tento dokument k bližšímu seznámení s tímto strojem, jeho použitím, konstrukcí, dobrými vlastnostmi i slabinami.
Komentáře
info@hudba-video.cz
Po-Pá: 9.00-17.00