Výrobce: CA  NOVADA

Deník 2. světové války (40. díl) - prosinec 1942

Deník 2. světové války (40. díl) - prosinec 1942

Cena s DPH: 29,00 Kč
Dostupnost: Na dotaz
Výrobce: CA
Kód: 535059
ks

Sovětská vojska utahují smyčku kolem Paulusovy 6. armády u Stalingradu. Odpovědí na obklíčení má být Mansteinova operace Zimní bouře, jejímž cílem je obklíčení uvolnit. Současně s ní však zahajuje Rudá armáda operaci Malý Saturn, jejímž cílem je vyhnat německá vojska a vojska německých spojenců jednak z oblasti Kavkazu a jednak z volžsko-donské oblasti. Zatímco Zimní bouře po jedenácti dnech zcela selhává a musí být zastavena, Malý Saturn bude pokračovat až do února a končí úspěchem. Souběžně pokračuje i operace k likvidaci výběžku německé fronty západně od Moskvy – operace Mars. Německá vojska u Stalingradu se řítí do neodvratné katastrofy.

V severní Africe pokračuje postup Spojenců jak na východním úseku fronty v Libyi, tak na západním v Tunisku, kde je však i vzhledem k dosavadní nezkušenosti amerických vojáků a těžkým přírodním podmínkám situace velmi složitá. Na východním úseku fronty pokračuje Rommel se stahováním svých vojsk pronásledovaných britskou 8. armádou a opouští obrannou linii u El Agheily. Postup 8. armády se dočasně zastavuje na další Rommelově obranné linii u Bueratu, 80 km západně od Sirty.

Na Guadalcanalu Američané upevnili své pozice natolik, že japonské velení rozhodlo o stažení vojsk z ostrova. Než se tak však stane, svedou vojska Spojených států s Japonci velkou bitvu o Gifu, známou též jako bitva o horu Austen, Skákajícího koně a Mořského koníka. Ta končí rozhodujícím vítězstvím Spojenců za velkých japonských ztrát.

Také na Nové Guinei jsou Spojenci v bitvě o Bunu a Gonu úspěšní, ale boje tam jsou velmi těžké a ztráty na straně Spojenců, byť několikanásobně menší než na japonské straně, jsou velké.

Na severu se odehrává bitva v Barentsově moři, související s konvojem JW51B mířícím na poloostrov Kola. Britové bitvu vyhrávají a konvoj úspěšně připlouvá do Sovětského svazu.

Ztráty způsobené německými ponorkami na spojeneckém obchodním loďstvu se snižují. V prosinci se jim podařilo potopit 76 lodí oproti 142 v listopadu a budou se snižovat i nadále.

Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 1:
 
 
RYCHLÝ KONTAKT
Tel.: +420 608 384 663
info@hudba-video.cz
Po-Pá: 9.00-17.00
O FIRMĚ
Kontakty