Výrobce: CA  NOVADA

Deník 2. světové války (38. díl) - říjen 1942

Deník 2. světové války (38. díl) - říjen 1942

Cena s DPH: 29,00 Kč
Dostupnost: Není skladem
Výrobce: CA
Kód: 534821
ks
Boje ve Stalingradu jsou čím dál divočejší. Generál Friedrich Paulus, pln obav z blížící se zimy, se snaží bitvu o město duchů plné rozvalin, kráterů po bombách a rozkládajících se mrtvol co nejrychleji ukončit a vrhá do boje všechny své bojeschopné vojáky. Oč prudčí jsou útoky, o to zuřivější je sovětská obrana.
Sovětské velení, které shromažďuje vojska a materiál k zahájení velké protiofenzívy, vysílá do bitvy jen tolik vojáků, kolik je třeba k udržení nejdůležitějších pozic na západním břehu Volhy. Tak na přelomu října a listopadu mají vojska Třetí říše a jejích spojenců v rukou devadesát procent města.
Ze základen ve Spojených státech a později i z Velké Británie vyplouvají konvoje vezoucí invazní síly operace Torch-Pochodeň, invaze do severozápadní Afriky. Zatím generál Montgomery, po týdnech příprav, zahajuje operaci Lightfoot, druhou bitvu u El Alameinu, jejímž cílem je vyhnat vojska Osy z Egypta a poté postupovat dál na západ přes Libyi, vstříc spojeneckým jednotkám, které se vylodí při operaci Torch.
Na Guadalcanalu pokračují neúspěšné pokusy Japonců obsadit Hendersonovo letiště a vyhnat Američany z ostrova. Trvá také pomalý japonský ústup po Kokodské stezce od Port Moresby na Papui-Nové Guinei, který je občas přerušovaný úspěšnými pokusy o nový protiútok na australské a papuánské jednotky.
Válka na moři zuří v Atlantiku i v Tichém oceánu. Německé ponorky potopily v říjnu sto pět lodí a čtrnáct dalších vážně poškodily. Pomalu stoupá i počet potopených německých ponorek – v říjnu to bylo šestnáct lodí. K tragickým střetům dochází mezi loďstvy Japonska a Spojených států, zejména v souvislosti s konvoji mužů a materiálu, které se obě strany snaží dopravit na Guadalcanal.
Bomby dopadají na Německo ve stále větším množství. Ale i německá Luftwaffe nepřestává bombardovat britská města.
Nicméně další významný bod zlomu ve válce se neodvratně blíží.


Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 3:
 
 
RYCHLÝ KONTAKT
Tel.: +420 608 384 663
info@hudba-video.cz
Po-Pá: 9.00-17.00
O FIRMĚ
Kontakty