Výrobce: CA  NOVADA

Deník 2. světové války (37. díl) - září 1942

Deník 2. světové války (37. díl) - září 1942

Cena s DPH: 29,00 Kč
Dostupnost: Na dotaz
Výrobce: CA
Kód: 534729
ks

Prozatím víceméně úspěšně pokračuje německá ofenzíva u Stalingradu, když vojska Wehrmachtu, Zbraní SS a německých spojenců pronikají na několika místech až k vnitřnímu obrannému perimetru města. Současně je Stalingrad, který chce Hitler získat za každou cenu, devastován nálety a dělostřeleckým ostřelováním – z města zbývají již jen ruiny. Na nejjižnější části východní fronty se vojska Osy zastavují na hřebenech a v průsmycích Kavkazu, protože k jeho překonání již nemají sil. Pochybnosti německé generality vůči Hitlerovým rozhodnutím se začínají naplňovat.

Na severoafrickém bojišti končí neúspěchem Rommelova ofenzíva u El Alameinu bitvou o hřeben Alam Halfa, zatímco generál Montgomery dokončuje konsolidaci, reorganizaci a posilování svých vojsk a připravuje se k zahájení mohutného protiútoku. Churchill jeho zahájení neustále urguje, ale Montgomery trvá na řádném dokončení všech příprav.

Spojenecké vrchní velení schválilo konečné plány operace Torch(Pochodeň), invaze do Alžíru a Maroka, která má vést k eliminaci sil Osy v severní Africe a umožnit invazi na evropský kontinent.

V Tichém oceánu, na ostrově Guadalcanal, jsou vysazovány další a další japonské jednotky, které mají Američany vyhnat z ostrova. Zatím jsou všechny útoky neúspěšné a Japonci při nich mají obrovské ztráty. Ale i pro Američany je Guadalcanal krvavou lázní, zhoršenou ještě jeho mimořádně nepříznivým podnebím, tropickými nemocemi, komáry a dalšími útrapami.

V jižním Atlantiku je potopena pasažérská loď Laconia, vezoucí civilisty a italské zajatce do Velké Británie. Velitel ponorky U-159, která loď Laconia torpédovala, kapitán-poručík Werner Hartenstein vydává rozkaz k záchraně trosečníků, ta je však zkomplikována americkým náletem na ponorku a důsledkem je vydání „Rozkazu Laconia“, kterým admirál Doenitz zakazuje německým ponorkám zachraňovat trosečníky.

Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 4:
 
 
RYCHLÝ KONTAKT
Tel.: +420 608 384 663
info@hudba-video.cz
Po-Pá: 9.00-17.00
O FIRMĚ
Kontakty