Deník 2. světové války (34. díl) - červen 1942 |
Červen 1942
V Pacifiku dochází k velmi významnému obratu. Zatímco japonská invaze na ostrovy Attu a Kiska je úspěšná a Japonci jsou po 128 letech první, kdo obsazuje vlastní americké území, pokus o invazi na Midway končí pro Japonsko naprostou katastrofou. Císařské loďstvo ztrácí 4 letadlové lodi a těžký křižník a jeho hegemonie ve vodách Tichého oceána končí. Strategickou iniciativu v oblasti přebírají Spojenci.
V Praze umírá na následky atentátu zasupující říšský protektor v Protektorátu Čechy a Morava, SS-obergruppenführer Reinhard Heydrich. Nacisté rozpoutávají bezprecedentní teror proti „nepřátelům Říše“, jehož součástí je i vypálení a vyvraždění Lidic a Ležáků.
Erwin Rommel postupuje na východ a dosahuje nejvýchodnějšího bodu svého tažení, El-Alameinu. Tím ale současně prodlužuje své zásobovací linie natolik, že jej již nebude možné zásobit potřebným množstvím posil, munice, zásob a vodou, protože současně dochází k posilování Malty, ze které budou Britové schopni kontrolovat přístupové linie k pobřeží Afriky.
Pokračují „nálety tisíce bombardérů“ na Německo. Při náletu na Brémy, kterého se účastní 1067 letadel jsou způsobeny obrovské škody na přístavu a zničena přístavní skladiště, doky několika loďařských firem a továrna na výrobnu letadel Focke-Wulf, při ztrátě 76 letadel.
V Sovětském svazu je zahájena německá letní ofenzíva – Modrý plán (Fall Blau) směřující na Kavkaz a Stalingrad.
Ve Spojených státech je spuštěn Projekt Manhattan, jehož cílem je výroba atomové bomby.
Komentáře
info@hudba-video.cz
Po-Pá: 9.00-17.00