Výrobce: CA  NOVADA

Deník 2. světové války (25. díl) - září 1941

Deník 2. světové války (25. díl) - září 1941

Cena s DPH: 29,00 Kč
Dostupnost: Skladem
Výrobce: CA
Kód: 534210
ks

Září 1941

 

 

Na celé východní frontě pokračují německá vojska v postupu. Armádní skupina Střed dokončila obkličovací operace u Leningradu, který je zcela odříznut od zbytku země a jedinou zásobovací cesto je lodní doprava přes Ladožské jezero. Hitler nechce Leningrad pracně dobývat a rozhoduje, že jeho obyvatelstvo bude vyhladověno. Proto větší část útočných jednotek vysílá k Armádní skupině Střed, která se připravuje na dobytí Moskvy, sovětského hlavního města. To chce Hitler získat nejpozději do vánoc. Na jihu vojska Armádní skupiny Jih dokončují obklíčení Kijeva a koncem měsíce vstupují do jeho bran. Nacházejí však jen spáleniště a trosky. Další jednotky Armádní skupiny Jih spolu s rumunskými vojsky postupují na Krymský poloostrov a dokončují obklíčení Oděsy. Ztráty jsou strašlivé. Sovětský svaz přišel při operacích kolem Umaně a Kijeva o více jak milion a půl vojáků, zatímco Německo přiznává ztrátu jednoho sta tisíc mužů.

 

Na pomoc těžce zkoušenému Sovětskému svazu odplouvá druhý konvoj z Velké Británie. Po prvním, pojmenovaném Derviš, přichází na řadu označení PQ, které se bude používat po celou válku pro všechny konvoje plující z Británie do SSSR. Ty opačné budou označovány QP. Británie, která ještě před třemi měsíci bojovala proti Hitlerovi a Mussolinimu sama, se snaží doplnit výzbroj své armády, letectva a námořnictva tak, aby byla schopna nejen se bránit, ale i útočit. Přitom velkou část z cenných amerických dodávek i z dodávek svých zbrojních závodů musí přesměrovat k novému spojenci, Sovětskému svazu. A ponorková válka v Atlantiku a nyní již i ve Středozemním moři, dále zesiluje.

 

Ve Spojených státech se vedou bouřlivé diskuze o Zákoně o neutralitě a příznivci jeho zrušení, nebo alespoň velmi výrazného omezení, nabývají na síle. Mezitím námořnictvo Spojených států přebírá ochranu spojeneckých plavidel ve vodách blízkých americkému a kanadskému východnímu pobřeží a v západním Atlantiku, včetně Dánského průlivu.

Vztahy mezi Japonskem a Spojenými státy, včetně jeho spojenců se dále komplikují, protože Japonsko odmítá ukončit válku s Čínou a žádostivě se pohlíží po nové kořisti.

Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 1:
 
 
RYCHLÝ KONTAKT
Tel.: +420 608 384 663
info@hudba-video.cz
Po-Pá: 9.00-17.00
O FIRMĚ
Kontakty